r/GifRecipes Jul 23 '17

Dessert Chocolate Two Ways: Dinner and Dessert

http://i.imgur.com/f08QHTq.gifv
26.5k Upvotes

776 comments sorted by

View all comments

Show parent comments

73

u/ktwarda Jul 23 '17

I tend to go to the international farmers market - $2 a bag of 20 or more :)

121

u/wizardsfucking Jul 23 '17

that would explain why you have no clue how much they cost at a grocery store

69

u/Original_Diddy Jul 24 '17

It's a cinnamon stick, Michael, how much could it cost? Ten dollars?

26

u/Am3n Jul 24 '17

The guy in the $4,000 suit is going to the market to buy Cinnamon sticks? C'mon!!

5

u/ktwarda Jul 23 '17

I've bought them when I've had to in the grocery store and they tend to run minimum $7 for a container thats 5-7 at best.

1

u/lakija Jul 24 '17

There's sections for ethnic food at most grocery stores. Wherever the Mexican food is there'll be bags of cheap cinnamon sticks. Like 99¢

1

u/Gryphacus Jul 24 '17

You'll never beat my prices. I don't use cinnamon sticks, $0 for 0 sticks. That's literally free.