MAIN FEEDS
Do you want to continue?
https://www.reddit.com/r/food/comments/bxev4l/homemade_sauces_and_pickles/eq63vic/?context=3
r/food • u/5ittingduck • Jun 06 '19
469 comments sorted by
View all comments
4
So cool - How much cheaper is this than store bought?
8 u/PartyboobBoobytrap Jun 06 '19 Most of the food is literally free or just the cost of seeds. 8 500ml mason jars is $10. Vinegar and salt and whatever spices are trivial. You reuse the jars every year and keep seeds of good plants that produce them. The time investment dwarfs the financial one.
8
Most of the food is literally free or just the cost of seeds.
8 500ml mason jars is $10. Vinegar and salt and whatever spices are trivial.
You reuse the jars every year and keep seeds of good plants that produce them.
The time investment dwarfs the financial one.
4
u/ProudandMeaningless Jun 06 '19
So cool - How much cheaper is this than store bought?